پنج شنبه, 04 تیر 1394

آژانس امنیت ملی امریکا از آنتی ویروسهای غیر امریکایی جاسوسی میکند

این مورد را ارزیابی کنید
(17 رای‌ها)

سازمان های جاسوسی امریکا و انگلستان از کمپانیهای آنتی ویروس غیر امریکایی جاسوسی کرده اند. بر طبق مدارک منتشر شده توسط ادوارد اسنودن، آنها سعی در تضعیف موتورهای این نرم افزارها میکنند تا بتوانند تکنیکهای نظارتی و تهاجمی خود را با قدرت بیشتری دنبال کنند. بنا بر قدرت نرم افزاری و هک کردن سازمان های جاسوسی امریکا و انگلیس این امر قابل پیش بینی نیز بوده است. اما نکته اینجاست که علارقم اینکه شرکتهای آنتی ویروس امریکایی و انگلیسی نیز در تمام دنیا مورد استفاده قرار میگیرند (البته درایران حظور رسمی ندارند) از این جاسوسی ها در امان بوده اند.

 

اولین کمپانی هایی که در لیست این پروژه یعنی “Project CAMBERDADA” قرار دارند آنتی ویروس روسی یعنی کسپراسکی، اف – سکیور فنلاندی، بیت دیفندر رومانیایی، اویرای آلمانی، ایست اسلواکی، ای اچ ان لب کرۀ جنوبی، و همچنین دیگر تولید کنندگان کشور چک به نام AVG و AVAST میباشند. برخی کمپانیهای دیگر نیز به خاطر ارتباطاتشان با این آنتی ویروس ها نیز مورد جاسوسی قرار گرفته اند. کمپانی چک پوینت که یک کمپانی اسرائیلی است و موتورِ نسخه های خانگی آنتی ویروس کسپراسکی را تحت نظر دارد و صادر میکند نیز تحت این جاسوسی ها بوده است. همچنین کمپانی زون آلارم که آن هم یک کمپانی زیر نظر اسرائیل است و با کسپراسکی همکاری کاملاً نزدیکی دارد مورد جاسوسی قرار گرفته است.

اما آنتی ویروسهای پیشروی امریکایی مانند مک آفی و سیمانتک در این لیست وجود ندارند. همچنین مشهورترین آنتی ویروس انگلستان یعنی سوفوس نیز نامش در این لیست دیده نمیشود. در این کمپانیها تعداد زیادی از کارمندان سابق دولت که رابطۀ کاری مستقیمی با سازمانهای اطلاعاتی و قانونی همانند NSA , FBI و مرکز جرمهای سایبری اروپا دارند کارمیکنند.

بر طبق یکی از مدارک فاش شده، آژانس امنیت ملی امریکا ایمیلهایی که برای شرکتهای آنتی ویروسی برای اعلام مالویرهای جدید ارسال میشده را نیز جمع آوری و بررسی میکرده است. بر اساس این مدارک ، تحلیل کنندگان NSA بررسی میکردند که آیا برای مثال کسپراسکی اجازه میدهد که این ویروس ها به کار خود ادامه دهند یا توسط آنتی ویروسهای خود جلوی آنها را میگیرد. سیستم دسترسی ساخته شده توسط آژانس امنیت ملی امریکا که یک مدل پیشرو برای جاسوسی است میتواند مالویر ها را برای اهداف دیگری غیر از آنچه ساخته شده اند برنامه ریزی کند و میتواند آنتی ویروسها را از این طریق گمراه کند.

قبلاً در سال ۲۰۰۸ این آژانس دریافت که میتواند با جاسوسی کردن از اطلاعات کاربران و با استفاده از کامپیوترهای آنها به سرورهای اصلی کمپانی کسپراسکی دسترسی پیدا کند. کسپراسکی این ادعا را رد کرد اگرچه گزارش شده است که کامپیوترهای مشتریان آن شرکت این گزارش ها را برای آنها ارسال کرده است.

به نظر میرسد که کسپراسکی برای “ستاد ارتباطات دولت بریتانیا” نیز جذاب بوده است. این ستاد طبق حکمی در سال  ۱۹۹۴ که توسط سرویسهای اطلاعاتی بریتانیا آماده شده بود موظف به جاسوسی از نرم افزارهای اطلاعاتی شد تا بتواند عملکرد داخلی آنها را شناسایی کند – عملی که به آن مهندسی معکوس نیز گفته میشود. اغلب، این پروسه نقاط ضعف ها را نمایان میکند. این حقیقت که در کامپیوترها به آنتی ویروسها امتیازات ویژه ای داده میشود  آنها را برای هدف گیری بسیار مناسب ساخته است. بنابراین ارتش های سایبری سعی در هک کردن آنتی ویروسها میکنند. این حکم از ۷ جولای ۲۰۰۸ الی ۷ ژانویه ۲۰۰۹ اعتبار داشت. کاملاً مشخص نیست که آیا هنوز بعد از ورود کسپراسکی به بازار بریتانیا این عملیات و یا عملیاتی مشابه هنوز اجرا میشوند یا خیر.

این حکمی که توسط ستاد ارتباطات دولت بریتانیا مورد استفاده قرار گرفته است از لحاظ قانونی در بریتانیا مورد انتقاد قرار گرفته است. زیرا قوانین انگلیس مهندسی معکوس را مقایر با قانون حق تالیف میداند اگرچه دلیل استفاده از این روش برای امری غیر از سوءاستفاده از حق مولف بوده است. در اوایل همین ماه یک گزارش مستقل و معتبر در انگلستان این کار را به چالش کشید و این عمل را عملی غیرقابل تحمل و غیر دموکراتیک اعلام کرد.

همین هفتۀ گذشته نیز کسپراسکی اعلام کرد که مورد تهاجم حملۀ جدیدی قرار گرفته است.گزارش شده است که مالک این کمپانی آقای یوجین کسپراسکی به بدنۀ دولت روسیه متصل است و به همین دلیل است که این آنتی ویروس برای سازمانهای اطلاعاتی بیشتر از آنتی ویروسهای دیگر جذابیت ایجاد کرده است.

 

منبع: http://www.forbes.com/sites/thomasbrewster/2015/06/22/foreign-av-companies-targeted-by-nsa/

 

خواندن 4562 دفعه
آژانس امنیت ملی امریکا از آنتی ویروسهای غیر امریکایی جاسوسی میکند - 5.0 out of 5 based on 2 votes

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Copyright AntivirusIran © 2012-2017   |   كليه حقوق محفوظ و متعلق به آنتي ويروس ايران مي باشد